Otse põhisisu juurde

Õhksoojuspump ja elektrikulu (2021)

HHeiii!

Vaatan, et blogis on mega popiks läinud see vana postitus õhksoojuspumba ja elektrikulu kohta, mille tegin 2019. aasta alguses. Leiad selle SIIT. Siis oli olukord värske, õhksoojuspump oli alles paigaldatud. Tol korral oli peamiselt võrdluseks - kas maja hoida külmumast elektri-/õliradikatega vs õhksoojuspump madalal temperatuuril. Võrdlus oli üsna põhjapanev. Radikad hoidsid vaid külmumast, kuid toas oli paar pluss kraadi. Õhksoojuspump hoidis tunduvalt soojemana sama elektrikulu juures. 

Nüüdseks on omajagu aega mööda läinud. Ja palju muutuseid. Esiteks elame me nüüd sees ehk juba selle võrra on elektrikulu suurenenud. Ning teiseks väga oluliseks punktiks on maja soojapidavus, mis on läinud veel madalamaks, sest laepealne sai soojustusest puhtaks tehtud kui eelmisel aastal katust ehitasime.  

Ühesõnaga kütsime me möödunud talvel meeletult õhku ja elektrikulu oli mega. Aga ehk tasub see fikseerida siia ja järgmisel aastal saame hoopis teisi numbreid näidata. Ehk siis sama graafik mis eelmisel korral aga paari uue reaga. 

*Graafikut ilma loata mitte kasutada.

Nagu eelmisel korral, siis võtsin aluseks kwh. Hindadest pole mõtet päris rääkida, sest selle põhjal meie talvine kasutus väga ei muutunud. Nimelt kasutame võrdset paketti ehk aastaringselt maksame sama palju. Mis on alati keeruline kui keegi küsib, et palju siis teie elektri eest maksate või palju nüüd sel talvel rohkem maksite :D Samas on see mega hea lahendus kui suve ja talve elektrikasutus erineb kahe kordselt - vähemalt ei pea talvel 2x rohkem maksma. 

Septembris, kaks kõige alumist joont, neilt on selgelt näha, et siis me sees ei elanud igapäevaselt. Sügiskuudel on elektrikulu oluliselt madalam, sest lihtsalt igapäevaseid kulutusi ei olnud. Talvisel ajal aga küündis elektrikulu samale tasemele, mis oli siis kui 2019/2020 juba sees elasime. Ehk võib öelda, et maamaja soojana hoidmine on võrdväärne sees elamisega. 

2019/2020 aasta talv oli üsna rahulik. Paar üksikut päeva vist oli selline krõbe külm, heal juhul -20 tuli ära aga pigem oli ikka soe talv, kerged miinused ja tihti pluss kraadid. Lootsime ausalt öelda väga, et 2020/2021 talv tuleb samasugune. Aga hoopis tuli üks külmem talv üle mitme-mitme aasta. 

Ning muidugi ei saa mainimata jätta ka koroonat ja tegelikult ka seda, et olen 2020. aaasta augustist beebiga kodune. Sest kodus olemine = suurem elektrikulu. Kodukontoris töötamise miinus, elektri pead ise kinni maksma. Hehhh.. Ja kes ka vee eest maksavad, usun et on märganud ka veekulu suurenemist tänu kodukontorile. :D

Üldiselt aga ega me väga tagasihoidlikud pole ja elektriseadmeid on parasjagu, mis palju töötavad. Samas laisad ka pole ja ahju meile meeldib kütta, et ainult õhksoojuspumba peal me ei ela. 

Ootan tõesti juba põnevusega uut talve! (kui maja ikka soojaks saab, sest ega siin materjalikriisi ajal ei tea midagi)

Kommentaarid

Viimase aja populaarsemad postitused:

Õhksoojuspump ja elektrikulu

No nii. Aeg on teha vahekokkuvõte sellest, kuidas meie 4 kuud (pool sept, okt, nov, dets ja pool jaan) möödunud on. Ütleme nii, et üsna jäiselt. Ei, mitte et meil külm oleks toas aga välisagregaat toodab väga palju kondentsioonivesi. Liiga palju. Võttes aga arvesse seda, et see 24/7 töötab siis tõenäoliselt on see täitsa okei, et meil maja kõrval uisuväli. ( õhksoojuspumba paigaldus ) Esialgu oli idee võrrelda saadud elektriarveid, eurodes. Kui aga lepingut vahetasime ja uued kWh hinnad sellega kaasnesid, tundus otstarbekam kasutatud elektrienergiat võrrelda. Seega, siin see on:

Milline õhksoojuspump küll valida?

Allikas Hei Kõigile majahuvilistele! Juba mõnda aega pole renoveerimisest miskit kuulda olnud, eksole? Aga ega see ei tähenda, et meie tegutsenud poleks. Nüüdseks oleme jõudnud asjadega sinnamaale, et meil oleks vaja kütteallikat mis saaks ka iseseisvalt hakkama - tulenevalt praeguse hetke vajadusest kui ka mõeldes tulevikule. Me ei taha olla majaga nii seotud, et talvel -20 külmaga PEAME kodus olema. 

Laminaat, puit või üldse LVT?

Olen vaikselt oma mõtteid suunanud põrandakatete suunas ning vaadanud ringi ja uurinud, mis on siis ka hea. Mis hindadest me räägime, millised need materjalid on käega katsudes.. Et kui see hetk kätte jõuab ning on vaja otsustada ühe või teise vahel, tean ma vähemalt mida ma eelistan.  Arvan, et pole vajadust seletada täpsemalt mida kujutab endast laminaatparkett, mis on puitparkett või misasi see vinüülparkett on. Asun pigem asja kallale. Kui hinna järgi vaadata, siis ütleme et keskmiselt on laminaat 10€ ruut, puit ja vinüül on kuskil 20€. Sõltuvalt pakkumisest võib puit olla isegi vinüülist odavam, kuid LVT eesmärk on olla puidust vastupidavam ja soodsam.