Kogu selle katuseehituse, Kris-Eveni sünni ja koroonakriisi kõrval .. tegelikult ma lõpetasin ju magistri ka!? Uskumatu!
See läks nii möödaminnes kuidagi. Tänu sellele pandeemiale ei toimunud meil lõpupidu ja sama hästi võiks öelda, et tegelikult ma ei lõpetanudki, sest seda tunnet no ei olnud ja ei ole tegelikult siiani. Viimast semestrit, siis kui koroona möllama hakkas, meil enam polnudki. Magistris viimane kevadsemester on lõputöö kirjutamine 100%. Ja sellega sai ikka meeletult vaeva nähtud.
Minu lõputöö teemaks oli Ringmajandus.
See mega huvitav teema, justkui uus suund aga samas midagi, mida juba praktiseeritakse. Kogu see idee tuli sellest, kui sain tööl väikese panuse anda "Ringmajanduse strateegia koostamise metoodika väljatöötamine" projektile. Ja kui keegi tõesti soovib, siis mu eriline lõputöö on leitav SIIT.
Ja kui juba jutt sellele läks.. tegelt ma esialgu mõtlesin kirjutada magistrist ja et kes ma nüüd siis olen ja mis ma teha võiksin.. igastahes. Ringmajanduse eesmärk on asendada praegune lineaarne majandussüsteem, kus me "toodame => tarbime => viskame minema" uue lähenemisega, kus me pärast kasutamist võtame asja uuesti ringlusesse. Eesmärk on kaotada see "viskame minema" mõtteviis ja lähenemine. Seda lihtsalt öeldes, sest seejuures on nii palju nüansse ja tegelikult oleme me juba pigem selle keskmise kujutise ehk taaskasutava majanduse faasis, sest osa materjalist me juba taaskasutame.
Näiteks pakendi- või plastikuvabad poed või ka zero waste põhimõte - osa ringsest majandussüsteemist. Jäätmete vähendamine, jäätmete sorteerimine ja liigiti kogumine. Riidest poekoti kasutamine ja puuviljade mitte pakendamine eraldi kilekottidesse. Uute riiete ostmisel keskenduda kvaliteedile või eelistada taaskasutust. See, kui keegi vana mööblitüki üle värvib - osa ringmajandusest, sest see pikendab selle mööblitüki eluiga. See ja nii palju muudki.
Kogu majandus liigub vaikselt ringse majandussüsteemi ehk ringmajanduse suunas. Isegi meile endale teadmata ja nimetagem seda kuidas tahes, aga lõppkokkuvõttes on siiski eesmärk vähendada kogu seda jama mida toodame/tarbime. Ja mida vähem me tarbime või tarbimisel kvaliteeti eelistame, seda enam me hoiame raha kokku.
Tarbimise vähendamine = rahaline sääst = parem ka keskkonnale.
Ringmajandus on oluline nii ettevõtja kui tavatarbija jaoks. Ja neid põhjuseid on mitmekümneid. Lõputöös käsitlesin pigem ettevõtja suunal indikaatorite väljatöötamist - mida ettevõtjad peaksid jälgima / mida tegema, et rakendada ringmajanduslikke põhimõtteid. Üks selline kasvav trend on "teiste jäätmed = sinu uus ressurss", kus ühe ettevõtte prügi on teise ettevõtte väärtuslik ressurss. Nagu nt Woola - lambavilla, mida muidu visataks minema, kasutatakse mullikile asemel. Sama näide kehtib ka Werrowooli kohta - vanast ajalehtest/lainepapist tehakse soojustusmaterjali. Põnev mida kõike välja mõeldakse ikka. :)
Aga.
Kirjutasin tähtsa töö ära, sain paberid kätte. Mis edasi küsite? Eks me näe mis tulevik toob. Väga põnev oleks tulevikus selles valdkonnas kaasa lüüa. :)
Kommentaarid
Postita kommentaar