Otse põhisisu juurde

Madal õhuniiskus / Oskar õhuniisutaja


Mõni aeg tagasi ostsin meile hügromeetri, et majas õhuniiskust mõõta. Niiske meil ei ole, aga see eest väga kuiv on küll. Kõige kõrgem on mõõtetulemus olnud 31-32% aga pigem jääb 25-27 vahele. Nüüd kui väljas miinusesse läks, on õhuniiskus pigem 20-22%. Ehk kokkuvõttes väga-väga madal.

Pika otsimise ja analüüsimise tulemusena otsustasime  osta Stadler Form Oskari õhuniisutaja. Pikk otsimine ja analüüs hõlmas muidugi FB ekspertide kogemusi ja soovitusi 😆 Kodus panin Oskari kenasti elutuppa, paar päeva töötas aga ei miskit. Õhuniiskus sõltus ikkagi 100% sellest mis õues toimus. Vihma ja niiskema ilma korral oli ka toas niiskem, mida külmem ja kuivem õues, nii ka toas. Loomulikult on ka keskmise suurusega seade liiga väike meie kodu jaoks, sest maksimaalselt suudab see andmete järgi niisutada 25m2 ruumi.

Seega paigutasin niisutaja ümber magamistuppa ja jälgisin mis juhtuma hakkab. Õhuniiskus tõusis üsna hästi aga kuna uks oli tihti lahti ja ma ei hoidnud seda piisavalt pikalt ühes magamistoas, ei tõusnud õhuniiskus normaalsele tasemele vaid oli lihtsalt kõrgem kui ülejäänud majas. Siis aga jäin netis vaatama Oskari tutvustusvideot ehk tööpõhimõtet.


Kaks suurt filtrit seadmes on otsapidi vees ja see ots mis veest väljas, läbi selle liigub õhk. Ehk tegelikult samal ajal niisutades puhastatakse ka mingil määral toa õhku. Kuiv õhk toast tõmmatakse läbi niiske filtri (filter ise on disainitud selliselt, et see imab vett anumast) ja välja puhutakse niiske õhk. Avastasin aga, et filter ei tõmba korralikult ennast vett täis, et ka ülemine ots kust õhk liigub, oleks täielikult niiske. Mis tähendab seda, et niisutamine pole nii efektiivne kui võiks, vähemalt loogiliselt tundub nii... Seega mõtlesin, et miskit paha ei saa ju olla kui ma filtrid sees teistpidi pööran ehk vees olnud ots jääb nüüd üles kus õhk läbi liigub ja kuiva otsa pöörasin vette, et ka see märjaks saaks. Peale seda hakkas masin välja puhuma lausa 60% õhuniiskusega õhku (kui hügromeetri masina peale panin). Enne sain mõõtetulemuseks umbes 40%.

Uurisin ka kasutusjuhendit, et no äkki jäi mul endal kahe silma vahele ja ehk peakski filtrid enne kasutamist märjaks tegema. Selle kohta ei olnud aga miskit kirjas. Seega väike nipp ka teistele kuidas õhuniisutajast rohkem võtta ja see 100% tööle panna. :)

Stadleri kodulehel on ka vastuseid enim tekkivatele küsimustele kus on ka nt viidatud sellele, et miks filter ülevalt otsast kõvaks võib muutuda ja ka selle kohta, kas filtrit võib ümber pöörata - nende vastused leiab Siit. Võib, aga enne seda tuleks filter üle loputada, et sinna kogunenud jama veeanumasse ei jääks. Ning lisaks sellele ütleb antud lehekülg üldse, et niiskustaseme tõstmiseks võib kuluda isegi kuni 2 nädalat kui muidu räägitakse 2-3 päevast.

Küll on häda, kui on liiga niiske. Ning häda veel suurem, kui on liiga kuiv. 

Kommentaarid

Viimase aja populaarsemad postitused:

Õhksoojuspump ja elektrikulu

No nii. Aeg on teha vahekokkuvõte sellest, kuidas meie 4 kuud (pool sept, okt, nov, dets ja pool jaan) möödunud on. Ütleme nii, et üsna jäiselt. Ei, mitte et meil külm oleks toas aga välisagregaat toodab väga palju kondentsioonivesi. Liiga palju. Võttes aga arvesse seda, et see 24/7 töötab siis tõenäoliselt on see täitsa okei, et meil maja kõrval uisuväli. ( õhksoojuspumba paigaldus ) Esialgu oli idee võrrelda saadud elektriarveid, eurodes. Kui aga lepingut vahetasime ja uued kWh hinnad sellega kaasnesid, tundus otstarbekam kasutatud elektrienergiat võrrelda. Seega, siin see on:

Milline õhksoojuspump küll valida?

Allikas Hei Kõigile majahuvilistele! Juba mõnda aega pole renoveerimisest miskit kuulda olnud, eksole? Aga ega see ei tähenda, et meie tegutsenud poleks. Nüüdseks oleme jõudnud asjadega sinnamaale, et meil oleks vaja kütteallikat mis saaks ka iseseisvalt hakkama - tulenevalt praeguse hetke vajadusest kui ka mõeldes tulevikule. Me ei taha olla majaga nii seotud, et talvel -20 külmaga PEAME kodus olema. 

Aknad on tellitud.

Finally..  Uskumatu, ma ei jõua lihtsalt ära oodata millal me oma uued aknad kätte saame. Lõpuks, lõpuks saame need vanad, tuult läbi laskvad, osaliselt mitteavanevad, mädanevad aknad eest ära võtta ja asendada akendega, millal on olemas ka tuulutusfunktsioon. Sellest tunnen ma vanade akende puhul kõige rohkem puudust, neid pole võimalik natuke avada. Kas lahti või kinni.  Milline õnn lihtsalt. Aga. Teen ka väikse ülevaate, kui kaua see kõik aega võttis - alustades võimalike koostööpartnerite otsimisega ning lõpetades esimese sissemakse tegemisega. Muidugi oma kõige esimese hinnapäringu tegime eelmise aasta augustis. Siis oli meil mõte, et võiksime aknad vahetada. Tegime umbkaudsete mõõtutega ja esialgse kujundusega hinnapäringu 1-2 kohta, et saada ülevaade hindadest.  Jaanuaris võtsime asja uuesti käsile. Saatsin sel korral hinnapäringuid nii puit- kui plastakende tootjatele. Esimesed kirjad saatsin 16.jaanuar, kuid paar päeva enne seda hakkasin uurima toot